Миксирани вкусове от целия свят - Част II

Най-добре опознаваш едно ново място чрез неговата кухня, за това и нашата световна обиколка на ароматите продължава, като отново ще преминем през няколко различни континента, но ще си припомним, че по-хубаво от родното няма с един класически, български микс от подправки.

В първа част на публикацията започнахме пътуването от Европа, преминахме през Северна Америка и Африка, като стигнахме чак до Азия. Сега отново началната ни точка е Старият континент, но този път следваме маршрута на Великите географски открития и набързо ще отскочим и до Южна Америка.


Дори когато не може да пътуваме физически, никой не може да ни спре да се пренесем от едно място на друго с помощта на вкусовете. Щипка от някоя подправка променя цялото усещане за храната и Ви прехвърля на километри.

Първата ни спирка е Португалия с характерната подправка за пиле - пири пири. Тя е кръстена на една много люта чушка открита от португалците по време на колонизацията на Мозамбик през 16-ти век. Пири пири се използва основно за маринати и сосове на месо, най-вече за барбекю.

Необходими съставки:
1 с.л. чесън на прах
1 с.л. лук на прах
1 с.л. босилек
1 с.л. червен пипер от сорта cayenne
1/2 с.л. чили
2 с.л. сол

Тъй като тази подправка е най-характерна като подправка за птиче месо ще Ви споделим и една традиционна португалска рецепта, която се е запазила през годините и нейният ключов момент е сосът с пири пири.

Необходими продукти:
1 пиле
2 скилидки чесън
2 щипки босилек
2 щипки червен пипер
2 с. л. уиски
40 г краве масло
сокът от 1/2 лимон
сол на вкус

За пири пири соса:
сокът от 1/2 лимон
30 мл зехтин
2 ч.л. подправка пири пири


Начин на приготвяне:
Всички съставки за пилето се смесват в купа и след това с тях се намазва пилето. Пече се 40 мин. на 160 градуса, като трябва да е покрито с фолио. В купа се приготвя сосът, като всички съставки се смесват и старателно се разбъркват, докато не се получи еднородна смес. Когато пилето е готово се поднася заедно със соса.

От Португалия директно се прехвърляме към Южна Америка с подправката фахитас, която е много популярна и в Мексико. Отново има пикантна нотка, но не е толкова люта, колкото пири пири. Използва се за подправяне на месо и зеленчуков пилаф.

Необходими съставки:
3 с.л. лют червен пипер
2 с.л. сол
1 с.л. риган
1 с.л. чесън
1 с.л. лук
1/2 с.л.чили
1/2 ч.л. лимонена кора
1/3 ч.л. индийско орехче
1/2 ч/л. канела

Фахитас е една много характерна подправка, която комбинира в себе си люто, солено и сладко. За това ще споделим с вас една от най-популярните рецепти, която може да пробвате тази нетрадиционна за българския вкус комбинация от аромати.

Още една рецепта с пилешко, като доказателството за това как само една подправка може напълно да промени вкуса на храната - типично по мексикански, пише фахитас.


Необходими съставки:
2 бр. обезкостени пилешки гърди
2 бр. лимони
1/2 с.л. пудра захар
2 ч.л. сушен риган
1/2 ч.л. лют червен пипер
1/2 ч.л. канела
2 глави лук
3 бр. чушки (зелена, жълта и червена)
3-4 с.л. олио
магданоз
сол, черен пипер
Начин на приготвяне:
Всички съставки се режат на тънки лентички и се мариноват в сока от лимон, пудрата захар, ригана, лютия пипер, канелата, сол и пипер. Оставят се за около 30 мин. а през това време олиото се загрява, след това се прибавя месото и се пържи около 5 минути, след това се прибавят чушките и лука. Сервира се с магданоз и доматена салца или резени домат в тортила.

Продължаваме с екзотиката и нашето пътуване благодарение на разнообразните комбинации от подправки ни изпраща на слънчевите Кариби с екзотичната подправка "джърк", която отново има сладост плюс лекият пикантен, закачлив нюанс, който да възбуди апетита. Джърк се използва за голямо разнообразие от храни. Може да се използва, както и върху месо, така и за подправяне на зеленчуци.

Необходими продукти:
2 с.л. канела на прах
2 с.л. черен пипер на зърна
1 с.л. суха мащерка
2 ч.л. бахар на зърна
½ ч.л. кайенски пипер
½ индийско орехче


Продължаваме да се придържаме към опитите да докажем, тезата от предишната публикация, за това, че подправките са съществената част на всяко ястие и те са ключът към уникалния му вкус. Основната съставка отново е пилешко месо, но подправено с карибската подправка джърк, няма нищо общо с рецептите до сега. Ето какво Ви е необходимо да пробвате и вие.

Необходими продукти:
1.5 кг пилешки бутчета, крилца или цяло пиле
1 глава лук, нарязан
50 г корен джинджифил, обелен и нарязан
5 скилидки чесън
2 с.л. олио
2 бр. чушки, нарязани
1 бр. лайм или 1/2 бр. лимон, нарязани с кората
2 с.л. от микса подправки джърк
сол

Начин на приготвяне:
Всички съставки освен пилешкото се нарязват и пасират с малко вода, за да се получи кремообразна консистенция. След това с готовата смес се натрива пилето и се оставя да поеме ароматите за няколко часа в хладилника. След това го печете, докато не е готово- около 40 мин. на 170-180 градуса. Останалата марината се слага в касерола и се затопля. Пилето може да се сервира с печен ананас и гарнитура от ориз.

Една от последните спирки в пътуването ни ни връща отново в Америка, но този път ни показва, че и кухнята дори в границата на една държава може да бъде много специфична и разнообразна, съобразено с произхода на хората. Има едно кътче в южните щати, наречено Луизиана, което е събрало в себе си традиции на различни заселници от френските части на Канада. Те създават уникална подправка наречена "каджун", в себе си тя събира богатия, земен аромат, като основната нотка остава пиперливостта, която чудесно се връзва към рецептите с дивеч.

Необходими съставки:
3 с.л. лют червен пипер
1 с.л. кимион
2 с.л. червен пипер
2 с.л. риган
2 с.л. чесън
1 с.л. чили

Каджунът освен с месо се връзва идеално и с картофи, за това рецептата е за печени картофи с каждун. Тя е идеална за всички, които си падат по пикантните картофки по селски, защото за нея ще са Ви необходими пресни картофи, точно като за сезона. Измийте ги добре и ги нарежете на средно големи парчета. Печете ги в плоска тава, върху хартия за печене. Добавете сол, зехтин и от каждунския микс. След около 30 мин. ще имате чудесна гарнитура или самостоятелно хапване в допълнение към тъмната Ви бира.

Световната разходка приключва точно там, където започна - у дома. Връщаме се в България и както се казва и ние сме дали нещо на света, а именно шарената сол. Както повечето неща, чуждото винаги е по-хубаво, само защото е чуждо, но това не означава, че трябва да подценяваме съкровището, което сме сигурни, че се крие във всеки кухненски шкаф, а именно шарената сол. Една многофункционална подправка, която е толкова вкусна, че може и да се яде само с топъл, пресен хляб. Има няколко различни рецепти за това какво точно съдържа шарената сол, до голяма степен тези различния идват и от различните региони на страната и до колко са се запазили традициите в тях. Смята се, че в оригиналната рецепта шарената сол има и печена царевица и смлени тиквени семки. На едни места прибавят и чубрица, а на други само сминдух. В старозагорския регион в сместа на шарената сол задължително присъства и самардала, или наречена по друг начин - див лук.

Рецептата, която ще Ви споделим е по-проста и е от базовите съставки, задължителни за шарената сол. Хубавото при този микс от подправки е, че всеки е свободен да добави нещо от себе си, за да отговаря напълно на собствения му вкус. Ето защо шарената сол е една от най-добрите подправки в нашия списък, не само е многофункционална, но се харесва на абсолютно всеки.

Необходими продукти:
3 с.л. сол
4 с.л. сладък червен пипер
1 с.л. фино смлени семена на чушка
1 ч.л. мащерка
1 с.л. чубрица

Няма по-добър начин за консумация на шарена сол от топла питка с масло, но ще Ви я представим в една по-различна и по-есенна светлина, а именно в една разядка с патладжан.

Необходими продукти:
1 голям патладжан около 600-700 гр.
1 опаковка майонеза
2-3 с.л. шарена сол
1 ч.л. чесън

Начин на приготвяне:
патладжанът се пече, след което в голяма купа се добавят всички съставки и се пасира добре, до получаването на гладка и кремообразна консистенция.

И една бонус подправката, която е свързана с предстоящите Коледни празници. Задава се сезона на многото готвене и различните гозби, както сладки така и солени. За това, за да Ви улесним в готвенето ще споделим с вас тайната на най-използвания микс от подправки, които може да използвате за всеки десерт. Хубавото на коледния микс от подправки е точно това, че моментално имат магическата сила да поръсят с коледен дух всяко ястие, до което се докоснат. От горещ шоколад, до обикновен кекс щом добавите коледния микс от подправки, то моментално получавате коледен горещ шоколад и коледен кекс.

За тази магическа, празнична подправка са Ви необходими:

1 и 1/2 ч. л. смлян джинджифил
3 ч. л. канела
1 и 1/2 ч. л. смляно индийско орехче
1/2 п. карамфил, около 5 гр.
5 зрънца звездовиден анасон




SuperMag

Миксирани вкусове от целия свят - Част I