Есенни вкусове

Когато сутрин въздухът е свеж, а листата започнат да падат си мислим само за едно, за най-наситеният на вкусове, цветове и аромати сезон - есента. Макар че много хора смятат лятото за сезона на богатството от към храна, всъщност есента е истинска перла в короната на голямото разнообразие от вкусове. Хладното време усилва желанието да прекарвам повече време у дома и какъв по-добър начин да го оползотворяваме от това да изпълним къщата с аромат на ябълков пай, канела или печени круши.

Есента ни носи палитра от вкусове. И разнообразие от плодове и зеленчуци. Няма по-добър хранителен режим за организма от храненето със сезонни продукти. Ако си мислите, че през студените месеци няма такива, то живеете в заблуда. Има и още как!

Сочните есенни плодове и зеленчуци ще ни държат здрави през цялата зима, вкусни са и са пълни с витамини. Има разлика между летните и есенните плодове и зеленчуци, която всеки по-наблюдателен може да забележи. Есенните са много по-месести, по-тежки и по-структурирани. Целта им е да подготвят организма за студените месеци, за това са по-високо калорични и дават повече енергия на организма.


Най-популярните есенни плодове и зеленчуци са:

  • грах - богат на витамин А, С, а също така и на калций и желязо.

  • червено зеле - естественият червен пигмент в него наречен беталаин помага за понижаване на нивата на кръвната захар, а също така е богато и на витамин С.

  • броколи - има голямо съдържание на витамин А и витамин С, както и Б6 и калций.

  • брюкселско зеле - то доставя на организма 161% от необходимата дневна доза витамин С на организма. Също така е богато на калий.

  • зеле - B1,B2,B3,B6, PP, Ц, К, Х, U. Витамин U подпомага възстановяването на слизестата обвивка на стомаха и благоприятства различни възпаления, свързани със стомашно-чревния тракт.

  • артишок - добре познатият във Франция зеленчук е добър източник на калий и калций, както и на витамин Б1, Б2, А и С.

  • моркови - витамини PP, C, B1, B2, B6, Е, D и К има още натрий, калций, магнезий, калий, йод, фосфор, желязо и микроелементи като мед и манган.

  • селъри - изключително богато на витамин С, а също така и помага за контролиране на нивата на холестерола.

  • карфиол - от него може да си добавите натрий и калий, а също и витамин С и Б6.

  • цвекло - съдържа C, P, PP, B1,B2,B6, U и минерали – желязо, фосфор, сяра, калций и магнезий.

  • земна ябълка - не особено популярна, но отличен източник на калий, в 100 гр. се съдържат 429 мг.

  • патладжан - добър източник на магнезий и витамин А.

  • тиква - има високо съдържание на витамин C, B1, B2, Т, PP и провитамин А, минерални вещества - калий, магнезий, фосфор, желязо, мед, цинк, натрий и други.

  • тиквичка - много добър източник на витамин А.

  • цикория - в нея може да откриете няколко витамина от Б групата, както и витамин С.

  • резене - или див копър е богато на калий и много ниско на калории.

  • хрян - не е за всеки, но един интересен факт е, че надминава дори лимонът по-съдържание на витамин С.

  • кестени - в апетитните кестени може да се открие голямо количество витамин А,К и С.

  • кейл -няма по-добър източник на витамин А от къдравото зеле познато още като кейл.

  • киви - наричат го още "малката витаминозна бомба", защото в него има над 300 мг витамин С, а също и Б1 и А.

  • грозде - богато на антиоксиданти, бори се с остаряването, съдържа високи нива на цинк и магнезий.

  • лимони - освен с всеизвестния витамин С, лимонът е пълен още с много витамини от Б групата и има даже и фолиева киселина - 11 мкг.

  • праз - съдържа витамин С, В6, магнезий, мед и калци.

  • картофи - богати на витамините от Б група, а също така на фосфор и витамин С.


  • ябълки - доставя на организма необходимото дневно количество витамин С, а същевременно е много богата на фибри, които помагат за правилното храносмилане.

  • круши - добър източник на фолиева киселина, също така съдържат естествен антихистамин, което ги прави подходящи при алергии.

  • праскови/нектарини - имат високо съдържание на калий, което ги прави подходящи за хора със сърдечно-съдови проблеми. А съдържанието на магнезий оказва благоприятен ефект върху нервната система.

  • тиква - е с високо съдържание на витамин C, B1, B2, Т, PP и провитамин А, минерални вещества - калий, магнезий, фосфор, желязо, мед, цинк, натрий и други.

  • фасул/боб - спряган е за супер храна, защото е богат на протеини, а съдържа още и калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, мед и манган. Както и витамини от Б групата.

  • чушки - 300% от дневната доза витамин С може да намерите в чушките. Също така са добър източник на антиоксиданти.

  • спанак - е богат на витамин C, Е, А, PP, К, Х, омега 3 мастни киселини и минерали - калций, магнезий, цинк, калий, мед, натрий, фосфор, желязо и селен.

  • смокини - съдържат много калий, който пази сърцето.

Есента е само началото на сезона на разнообразието в кухнята, за това е добре да знаем как бързо и лесно да приготвим някои от любимите си есенни плодове и зеленчуци. Вариациите са безброй, но сме подбрали няколко изпитани рецепти за хранителни вкусотии, пълни с много витамини.


Сотирани моркови със салвия



Съставки:
1 чаена лъжичка зехтин
1 1/2 чаши диагонално нарязани моркови
2 супени лъжици вода
1/8 чаена лъжичка сол
1/8 чаена лъжичка прясно смлян черен пипер
2 супени лъжици свежа салвия

Начин на приготвяне:
Разтопете маслото, добавете морковите, а след това и двете супени лъжици вода, след това похлупете и оставете морковчетата за 10 мин. докато омекнат. Прибавете сол и черен пипер, увеличете котлона и гответе още 4-5 мин. След като са готови добавете прясната салвия. Полезните съставки в морковите се запазват, а сотираните зеленчуци са чудесна гарнитура към всяко ястие.


Солена печена ябълка



Съставки:
2/3 чаша пилешки бульон
1/3 чаша неварени кафяв ориз
1/3 чаша сушени боровинки
1/3 чаша ябълков сайдер
4 големи ябълки от сорта Рим
1 1/2 супени лъжици масло
1 връзка сладка италианска наденица
3/4 чаша ситно нарязан жълт лук
1/3 чаша ситно нарязан морков
1/4 чаена лъжичка канела на прах
1/8 чаена лъжичка червен пипер
3 скилидки чесън
1/4 чаша нарязани орехи
3 супени лъжици зелен лук
3/4 чаена лъжичка сол
1/2 чаена лъжичка суха салвия
1/2 чаша настърган швейцарско сирене

Начин на приготвяне:
Загрейте фурната на 350 градуса. Сложете бульона и ориза, докато не се свари. След това добавете боровинките. Изчистете ябълките, намажете ги с масло и ги сложете да се запекат във фурната. Не ги оставяйте прекалено много време, защото не трябва да омекват прекалено много. Добавете към сместа в тигана лука и наденицата, разбъркайте, докато не се запържи. Когато пълнежът е готов го напълнете директно в ябълките с помощта на лъжица.


Пица с тесто от карфиол, ябълки и орехи



Съставки:
500 гр. карфиол
2 ябълки от сорта Фуджи
1-2 по-големи гъби
1 чаша козе сирене
2 супени лъжици нарязан прясна мащерка
1 супена лъжица студено пресован зехтин
2 чаени лъжички дижонска горчица
1 чаена лъжичка пресен лимонов сок
1 1/2 чаени лъжички мед
3 супени лъжици смлени орехи

Начин на приготвяне:
Започнете с бланширане на карфиола. След това с пасатор или кухненски робот го пасирайте, като добавите солта, черния пипер, дижонската горчица, меда и лимоновия сок. Използвайте хартия за печене, като върху нея поставите сместа от карфиол. Разпределете "блата" според формата, която искате да заеме. Печете в предварително загрята фурна на 180 градуса. След като карфиолът стане златист го извадете и добавете останалите съставки, а след това запечете, докато козето сирене не се разтопи. Смлените орехи поръсете накрая.


Тиквен пудинг



Съставки:
250 мл. прясно мляко
200 мл. сладкарска сметана
1 и 1 / 2 чаени сварена и пюрирана тиква
1 чаена лъжица канела
1 чаена лъжица ванилия
1 чаена чаша захар
1 яйце
2 яйчни жълтъци

Начин на приготвяне:
Млякото, сметаната, ванилията и половината захар се оставят на слаб огън, докато кипнат. След това прибавете тиквата. През това време включете фурната на 180 градуса. В друг съд смесете яйцата и останалата захар, като бавно прибавяте тиквената смес, като постоянно разбърквате. Изсипете в купички и печете на водна баня около 45 мин. Готовите кремчета поръсете с канела. Като при сервирането може да добавите и карамелизирани орехи или бадеми. В тиган изсипете бяла кристална захар, докато не стане карамел, след това прибавете ядките по избор, като към карамела може да добавите и канела. Може да използвате като декорация при сервирането.


Супа с карфиол и кестени



Съставки:
1 бр. - карфиол
около 10 кестена
соев сос около 60 мл.
60 гр. сланина
1/2 ч.л. джинджифил на прах
1 глава лук
1/2 ч.л- захар
1/2 ч.л. - нишесте

Начин на приготвяне:
Залейте кестените с вряла вода и ги оставете на страна, за да се обели по-лесно ципата. Или използвайте кестени от консерва. Нарежете на ситно карфиола. Обелете кестените и ги нарежете на ситно, а след това ги запържете в разтопената сланина. Махнете ги от огъня и към същата мазнина добавете лука, джинджифила, захарта и соевия сос, а след това и карфиола. Оставете да се задуши под капак. След това върнете кестените в тигана и оставете съставките на тих огън до пълното им омекване. Нишестето се разтваря с малко вода и се добавя към ястието. За да постигнете по-кремообразна консистенция може да пасирате съставките.

Есента идва при нас с голямо разнообразие от вкусни, разнообразни и питателни рецепти, с много възможности да приготвим различни плодове и зеленчуци, само трябва да знаем от къде да ги намерим, а всичко друго да оставим на въображението!




SuperMag




Вижте още:

7 здравословни храни за есента

7 причини защо тиквата е полезна