Любопитно за кафето

Пиенето на кафе е традиция. Сутрин, след като се събудим, на заведение с добър приятел, след обед с интересна книга в ръка. Всеки има своя начин, по който да се наслади на чаша кафе през деня. Обикновено у нас го консумираме със захар и мляко, или пък чисто. За щастие на всички любители на кафе на пазара се предлага повече от голямо разнообразие от видове за всеки вкус и предпочитание.


Дали ще консумирате разтворимо кафе, кафе на капсули, или пък ще си купите кафе на зърна и Вашата кафе машина първо ще го смели е въпрос на личен вкус и предпочитание. За любителите на по-леките напитки пък , винаги се намира на една ръка разстояние NESCAFE Classic 3в1 17.5гр, а кафе капсулите (NESCAFE Dolce Gusto Espresso Intenso кафе капсули, NESCAFE Dolce Gusto Lungo Intenso кафе капсули, 16, NESCAFE Dolce Gusto Cappuccino кафе капсули, 8 нап., Кафе капсули Vergnano Cremoso 16x7,5гр съвместими с A Modo Mio на Lavazza, Кафе капсули Pellini Armonioso 10x5гр - съвместими с Nespresso, Кафе капсули Nescafe Dolce Gusto Espresso Ristretto Green), които също са лесно достъпни на пазара са чудесен начин за вкусно кафе, което е готово за не повече от минутка. Всеки един от нас има своя начин, за това как ще приготви и изпие кафето си. Но нека надникнем и в някои други страни, за да видим как хората там обичат да пият кафе.

Кафѐ се нарича варена напитка, приготвяна от изпечените и смлени семена на някои видове кафеено дърво, отглеждани в повече от 70 страни по света. Суровото кафе на зърна е една от най-важните за международната търговия селскостопански стоки. Кафето има голямо стопанско значение в световен мащаб, като през 2004 година е най-важният селскостопански износен продукт за 12 държави, а през 2005 година е 7-ят по стойност селскостопански износен продукт в света.

Кафе в Италия

Разбира се, че Италия ще бъде първата страна към която ще се обърнем, след като говорим за кафе. Едва ли има народ, който да обича кафе повече от италианците.

Много хора като влязат в заведение, поръчват просто „кафе“, без да правят разлика между видовете. При италианците не е така. За тях пиенето на кафе е ритуал, при който те се наслаждават в пълна степен на вкусове, аромати, плътност, последващи вкусове в устата, наслаждават се на „характера“ на кафето.

Италианците пият кафе всеки ден – вкъщи, в офиси, в кафенета, ресторанти, като има традиционни правила, които спазват. Това традиционно италианско кафе „върви“ самостоятелно само на закуска, като част от традиционната италианска кухня, и тогава обикновено е с мляко. През останалата част на деня италианците като цяло го предпочитат черно, плътно, горчиво, за ободряване след хранене.

Макар че капучиното им е специалитет, те не го пият след 11 часа и ако видите някой да си поръчва капучино около обяд или по-късно, то най-вероятно е турист.

Извън любопитните моменти трябва да се спомене, че традициите за приготвяне на италианско кафе имат някои различия по региони. Във Венеция например в традиционното кафе е останало ориенталско влияние – сладко, с аромат на ванилия. В Лигурия и Пиемонт предлаганото италианско кафе също е със сладки, елегантни вкусове, докато в Милано, да речем, кафето е „по-делово“, сравнително по-бързо, ободряващо за работа. В Неапол е черно, плътно, много силно, късо.


Чудили ли сте каква е разликата между капучиното и лате? И двете са кафе специалитети с мляко, но за да не останете разочаровани е добре да ги познавате. У нас по заведенията, често може да се случи да се допусне грешка при приготвянето им и това говори за не добре запознат персонал, но в Италия няма риск от такива грешки.
Освен това вече можем да пием вкусно лате макиато и дома, защото на пазара се предлагат NESCAFE Dolce Gusto Cortado Espresso Macchiato кафе капсули.

Иначе, разликата между двете е в количеството мляко и начина на приготвяне, а от там идва и разликата във вкуса. Капучиното се прави от равни части еспресо, мляко и пяна от млякото. По желание може да се поръси с канела или шоколадови стърготини, а лате се приготвя с еспресо, около 30 мл, и мляко без пяна. Съотношението на кафето и млякото трябва да е 3:1, в полза на млякото.
Една от най-известните италиански марки кафе, които пием и у нас е LAVAZZA - Кафе на зърна LAVAZZA QUALITA ROSSA 1кг, мляно кафе LAVAZZA QUALITA ROSSA 250гр.

Подправки в кафето в Мароко

Тръпчивостта идва от подправките, които правят кафето уникално и предпочитано в Мароко. В екзотичното кафе се слага сусам, черен пипер и индийско орехче. Тайната на мароканското кафе е, че всички подправки се смилят заедно с кафето. На пътешествениците, които не са свикнали с местното кафе, се препоръчва да имат в ръка една от местните питки, за да погасят с нея огъня на езика си.


На три глътки в Йемен

Доброто турско кафе трябва да е ситно смляно и варено на джезве. Вдига се 7 пъти от огъня, точно преди течността да е кипнала. В Йемен го пият на три глътки: „Първата – горчива като живота, втората – сладка като любовта, а третата – загадъчна като смъртта“.

Сладко кафе в Бразилия

Бразилия е прочута не само с дивите си маймуни, но и с кафето си. Една трета от световното производство се добива тук - в страната на карнавалите, фавелите (бедните квартали) и невероятните футболисти. Но ароматната напитка се пие по учудващ за нас начин. Това, което се глътва почти на един път, се нарича кафесиньо - в превод малко кафе. След сваряването то се прецежда през тъкан, добавя му се много захар, кондензирано мляко и сироп. Това обаче си е глезотийка за по-заможните, хората от фавелите просто го подслаждат сериозно, но само със захар. В по-голямата част на Бразилия предпочитат малко кафе с повече добавки.

Виетнам - кафе с яйце

И тук тази напитка е любима и се приготвя по специален за тях начин. На дъното на чашката първо сипват много популярното кондензирано мляко, а отгоре надяват едно метално приспособление с дупки, което повече прилича на чашка-цедка. В нея насипват кафето, трамбоват го добре и заливат с вряла вода. Течността постепенно се прецежда през дупчиците за около 2-3 минути и се оказва в чашката.
Ако искате да си сварите виетнамско кафе, но не разполагате с продупчената чашка, използвайте друга популярна рецепта - пак с кондензирано мляко, но и с яйце - 3 ч.л. кафе, 1 жълтък, 2 ч.л. кондензирано мляко. Сварете малка чашка кафе. Разбийте жълтъка в млякото до пухкава пенеста смес. Сипете 1 с.л. от свареното кафе и отново разбийте. Долейте останалото кафе и се насладете на утрото.

Дания - ароматите на Копенхаген


Малко изненадващо, но датчаните не отстъпват на италианците по пиенето на кафе. Колкото и да ни се струва, че в студената Скандинавия е по-разбираемо да се набляга на алкохол или чай, истината е, че там кафето е на първо място. Датчаните го носят в термоси, пият го и в кафенетата, макар че цените там са космически и е по-добре да си го свариш у дома, и употребяват невероятни количества. За традиционно датско кафе се смята една напитка, която носи името Копенхаген - кафе с ром, карамфил и канела.

Кафе и уиски в Ирландия

Известното по цял свят ирландско кафе се приготвя във високи стъклени чаши със столче. Те трябва да са предварително затоплени. На дъното се поставят 1-2 лъжички кафява захар, после се налива капачка уиски и се разбърква, докато захарта се разтвори. Налива се и кафето, като чашата не се пълни до горе, за да остане място за разбитата сметана.

С ментова нотка в Бавария

В Бавария, към кафето си обичат да добавят ментов ликьор. Само няколко капки се смесват със силно, черно, късо кафе. По желание може да се добави и малко подсладена сметана. Сервира се във висока стъклена чаша с много бита сметана отгоре.

Любопитно е да кажем, че според статистиката на Международната организация за кафе във Финландия се пие най-много кафе, считано на глава на населението. Там се пият по 12 килограма на човек за година. За сравнение, у нас употребяваме по 2.9 ĸилoгpaмa oт oбoдpитeлнaтa нaпитĸa нa глaвa oт нaceлeниeтo, c ĸoeтo биeм ceвepнaтa ни cъceдĸa Pyмъния. Taĸa eдин pyмънeц пиe пo 2.3 ĸилoгpaмa ĸaфe зa гoдинa. Изненадващо италианците консумират само пo 5.9 ĸилoгpaмa нa глaвa oт нaceлeниeтo, нo тoвa нe им cтигa, зa дa ce нapeдят cpeд 10-тe дъpжaви, нaй-гoлeми любитeли нa ĸaфeтo.

Опознайте кафето


Не се плашете от дългия списък с видове кафе-напитки в кафетерията, а се опитайте да ги научите и разбира се опитайте, за да знаете кой е Вашия любим кафе специалитет. Ето и най-популярните видове:

Кафе американо: Името му идва от непохватността (недодялаността) на американците, които не знаят какво е истинско еспресо. Звучи като леко заяждане, но вероятно затова, когато си поръчате дълго кафе във Флоренция, Италия, например, сервитьорът възкликва "Аха, американо...". Или иначе казано, това е по-рядко, с повече вода еспресо.

Еспресо: Късо, силно, черно кафе, приготвено под силната преса на пара, минаваща през прясно смлените зърна кафе.

Черно кафе във френска преса. Пресата е специален уред за кафе, приличащ на каничка, в който се вари черно кафе. Сервира се без мляко или сметана.

Кафе Лате. Еспресо, около 30 мл, и мляко без пяна. Съотношението на кафето и млякото трябва да е 3:1, в полза на млякото.

Кафе o ле (Café au lait). Подобно на латето, но кафето не е еспресо, а варено (на филтър) и съотношението на млякото и кафето е 1:1.

Капучино: Прави се от равни части еспресо, мляко и пяна от млякото. По желание може да се поръси с канела или шоколадови стърготини. Класическото е с канела.

Кафе Макиато: Шот еспресо с много малко млечна пяна.

Кафе кон панна: Стандартно еспресо с бита сметана.

Кафе Фрапе: Студено разтворимо кафе NESCAFE Classic 100гр, захарен сироп, вода и кубчета лед. Или т.нар. черно фрапе. Бялото фрапе се приготвя като към тези продукти се прибавя и мляко. Съставките се разбиват със специален за целта миксер.

Индийско филтър кафе. Прави се от арабика кафе. Вари се в машина за няколко часа, излиза в каничката капка по капка. Добавя се мляко, отново в съотношение 3:1.

А кое е Вашето любимо кафе?

Други употреби на кафето

Освен да му се насладим като напитка, кафето всъщност има още много интересни приложения.
Ето няколко неща, които можете да направите, за да рециклирате остатъците от кафето и да ги превърнете в нещо много полезно.

Може да използвате утайката от кафето за направата на домашен сапун. Действието върху кожата му е благоприятно, а също така има и пилинг функции. След употребата му кожата става гладка и много мека с приятен аромат на кафе.

Още едно козметично приложение на кафето е като маска за коса. Разтрийте кафето в косата си, преди да я измиете. Оставете го за известно време и косата ви ще бъде блестяща и жива. Внимавайте, защото не е добре да използвате тази маска, ако косата ви е прекалено светла.

Добавете утайката от кафето в почвата на цветята си и то ще действа като тор. Можете също така да смесите топла вода с кафе, след което да използвате сместа като торен спрей или фураж за някои от вашите домашни растения. Кафените зърна ще бъдат добро допълнение към обикновената тор, тъй като те са много богати на хранителни вещества.

Използвайте кафето, като ароматизатор за дома. Оставете кафето в купа и го дръжте в стая в дома ви или в хладилника, когато има миризма, от която искате да се отървете. Можете дори да разтривате с ръцете си със семената, за да се отървете от всякаква миризма на кожата си, или можете да изхвърлите някои в боклука, за да минимизирате миризмата му.


Използвайте го като естествен начин да се справите с вредителите. Смесете кафето със семена от моркови преди да ги засадите, това ще улесни сеитбата. Също така ще отблъсне коренови червеи, насекоми и други вредители. Поръсете с кафе местата, където не искате вредители. Насекомите и животните ще са отблъснати от силната миризма.

Можете да използвате кафе и в борбата с драскотини по дървените мебели. Естественият тъмен цвят на кафето го прави идеално за скриване на драскотини върху дървени маси, столове или други мебели. Изтъркайте, изчакайте 10 минути, за да се оцвети, след това избършете с парцал, за да полирате.

Добавете го към рецептата си за месо. Ако натриете свинско или говеждо месо при приготвянето му с утайка от кафе, ще постигнете много добър вкус. Имайте предвид обаче, че трябва да използвате и подсладител в случая – захар или меласа, заради горчивата нотка на кафето.




SuperMag